Dlaczego ludzie są ciekawi z natury?
Siedzisz na tarasie wygodnie w fotelu. Przypadkiem zerkasz na okno u sąsiadów i widzisz w nim postać za firanką, która notabene delikatnie się rusza. Jesteś obserwowana/ny! Taka to natura człowiecza, że lubimy wiedzieć i widzieć więcej, niż powinniśmy. Interesuje nas w co ubrana jest sąsiadka, jakim autem jeździ Kowalski i przede wszystkim skąd miał na nie tyle kasy! Ach, jak my lubimy plotki i ploteczki, ale wszystko w ramach zdroworozsądkowego przekazu informacji (często niepotwierdzonych, ale informacji) rzecz jasna. Ciekawość bywa dobra i niekoniecznie dobra. Do niekoniecznie dobrej zaliczyć możemy powyższe przykłady ale co wchodzi w skład tej dobrej? Otóż być może niewiedza często mniej boli ale widza pomaga nam w życiu. Od młodych lat zaspakajamy swoją ciekawość świata. Najwięcej uczymy się w formie przyczynowo skutkowej - jeśli nie zjesz, będziesz głodny, jeśli nie ubierzesz się, będzie Ci zimno. Gdyby nie ciekawość tego co będzie jeśli dajmy na to nie założę kurki wychodząc na dwór nie wiedzielibyśmy po co ją zakładamy. Ciekawość jest po to, by zgłębiać wiedzę często wręcz niezbędną do życia. Ale czy sformułowanie użyte w Twoim kierunku "JESTEŚ CIEKAWSKI" nie oburzy Cię? Oburzy, oczywiście bo to niekoniecznie komplement. Nasuwa nam się myśl, że ktoś właśnie wtyka nos w nieswoje sprawy! Ale... ciekawość to przede wszystkim zgłębianie wiedzy. Ciekawość jest matką wynalazków, popycha do szukania nowych rozwiązań i ich konsekwencji. Zatem pielęgnujmy ją! Być może jedno banalne pytanie pomoże nam pójść o krok dalej?
Albert Einstein powiedział:
"Ważne jest by nigdy nie przestać pytać. Ciekawość nie istnieje bez przyczyny. Wystarczy więc, jeśli spróbujemy zrozumieć choć trochę tej tajemnicy każdego dnia. Nigdy nie trać świętej ciekawości. Kto nie potrafi pytać nie potrafi żyć"i dodawał:
Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość.
Ciekawskie dziecko
Jeśli Twoje dziecko zadaje Ci mnóstwo pytań a wśród nich jest "a dlaczego/a po co/dlaczego tak/czemu/a jak" wiedz, że to idzie w dobrym kierunku! Ciekawość niewątpliwie należy pielęgnować. To dzięki niej być może wyrośnie nam mały geniusz? Pozwól więc dziecku na zgłębianie tajników otaczającego go świata. Może nasze wypowiadane tak często "NIE RUSZ! NIE DOTYKAJ!" hamuje właśnie jego potencjał ? Rolą nas rodziców jest stwarzanie mnóstwa okazji do zadawania pytań - takie jest moje zdanie. Pozwólmy, by nasze dzieci były małymi odkrywcami - cóż cieszy bardziej niż kolejna rozwiązana zagadka?
Idąc tym tokiem rozumowania pielęgnując ciekawość naszego pierworodnego Synka w ostatni ciepły weekend wybraliśmy się do Warszawskiego Zoo. Tam ciekawość małego człowieka związaną z istnieniem zwierzątek obserwowanych tylko na obrazkach kolorowych książeczek może zostać zaspokojona. I gdybym potrafił mówić zadawałby pewnie mnóstwo pytań...
Brak komentarzy
Prześlij komentarz